Haber

Pentagon: Irak’ta ABD askerlerinin bulunduğu üsse yapılan saldırı öncekilerden daha büyüktü

Pentagon Sözcüsü Yardımcısı sabrina singh, gazetecilere, Irak AnbarEyalette ABD askerleri de var Ayn el EsadHafta sonu Askeri Üsse düzenlenen saldırıya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Singh, 7 Ekim 2023’ten bu yana Irak ve Suriye’de ABD askerlerinin bulunduğu üslere toplam 143 saldırı gerçekleştirildiğini anlatarak, “20 Ocak’taki saldırı için, “Daha önce gördüğümüz her şeyden daha büyük ölçekli bir saldırıydı.”Bu kelimeyi kullandı.

Saldırının İran destekli gruplar tarafından gerçekleştirildiğini yineleyen Singh, saldırının ardından şunları söyledi: travmatik beyin hasarı”Tedavi gören her iki çalışanın da görevlerine döndüğü bilgisini paylaştı.

ABD Merkez Komutanlığı’nın (CENTCOM) internet sitesinden yapılan açıklamada, 20 Ocak’ta yerel saatle 18.30’da Irak’ın batısındaki Ayn el Esad Askeri Üssü’ne İran destekli militanlar tarafından çok sayıda balistik füze ve roket fırlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, füzelerin çoğunun hava savunma sistemleri tarafından engellendiği ancak bir kısmının üsse etki ettiği, en az bir Irak askerinin yaralandığı kaydedildi.

Irak’ta İran yanlısı Şii milislerin de yer aldığı “Irak’ta İslami Direniş” adlı grup, daha sonra üsse düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Söz konusu grup, “Gazze’deki saldırılara tepki olarak” ABD ve koalisyon güçlerinin bulunduğu üslere sık sık saldırdığını açıklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu